Historie
Župa Dr. Bukovského pořádá již řadu let čtrnáctidenní stanové tábory pro děti ve Vřesovicích u Kyjova. V roce 1994 se poprvé tábora zúčastnila i Ilona Cahová, cvičitelka všetrannosti III. tř. ČOS (z TJ Sokol Račice) jako oddílová vedoucí se svými dětmi Honzou a Bjetkou.
Od té doby začaly pravidelně probíhat v Račicích čtvrtletní „Dny v přírodě“. Na podzim to byla velká dvouhodinová hra zakončená táborákem, zimní den v přírodě se konal ve stylu soutěží na sáňkách a bobech nebo jako výlet zimní přírodou. V rámci jarních dnů bývalo přežití 24 hodin v přírodě. Letní dny opět velká hra s táborákem na ukončení cvičebního roku a účast na župním táboře.
V roce 1998 byl dostatek zkušeností a elánu a tak se cvičitelé z TJ Nemojany Marek Kramář a Staňa Veigler, z TJ Lhota Staňa „Fňukna“ Skácel, Honza „Skoba“ Sochor a Michal „Machala“ Brunclík a z TJ Račice Ilona „IL“ Cahová dohodli, že uskuteční týdenní tábor pro děti ve věku 6 – 15 let pod hlavičkou TJ Sokol Račice na téma „Rytíři hranaté koule“ na základně TJ Sokol Vyškov ve Vřesovicích okr. Kyjov. Účast 35 dětí, 10 dospělých. Tábora se zúčastnily děti z celého okresu Vyškov. Hry byly situovány do středověku.
Všechny další tábory mají něco společného. Děti se učí zálesáckým dovednostem (uzlování, šifrování, zakládání různých typů ohňů ap.). Soutěží v plavání, ve hbitosti, v zálesáckých dovednostech, ve zpěvu, psaní a piplání. Vždy vyrazí na 24 hodin do přírody, přenocují pod širým nebem a uvaří si sami jedno teplé jídlo. A pochopitelně režim dne – budíček, rozcvička, snídaně, slavnostní nástup, učení dovedností, svačina, plnění odborností, oběd, polední klid, koupání, chystání dřeva na večerní oheň, svačina, táborová hra, večeře a večerní oheň s programem.
Rok 1999, jediný tábor, který se konal na jiném tábořišti, a to v rekreačním středisku TOS Kuřim v Havlově u Žďárce. Téma tábora „Osadníci na Divokém západě“. Děti hledali naleziště zlata, rozdělovali půdu, vyjednávali s indiány. Účast 30 dětí, 10 dospělých.
Rok 2000 tábor jako „Archeologická výprava“. Dosud nejnáročnější tábor na přípravu. Na podzim vyrazili vedoucí do Vřesovic a v blízkosti tábora zakopali na třech místech střepy od květináčů, váz, různé předměty i kosti. V létě se z dětí stali archeologové, kteří kopali sondy, odkrývali naleziště, slepovali střepy a na závěr tábora vypracovali zprávu o dávných obyvatelích této lokality. Účast 40 dětí, 12 dospělých.
V roce 2001 proběhla „Vojenská tajná mise“. Účastníci pátrali po zmizelé výpravě. Účast 40 dětí, 11 dospělých. Byla navázána spolupráce s TJ Dukovany (okr. Třebíč). Z Dukovan se zúčastnilo 6 dětí, 2 vedoucí.
Rok 2002 tábor na téma „Mořeplavci“. Sedm zastávek na cestě kolem světa. Každý den jiný kontinent – jiný přístav. Zeměpis hrou. Účast 33 dětí, 12 dospělých. Táborů se z větší poloviny účastnily pravidelně stejné děti. A tak se postupem času z dětí stávali pomahatelé a z pomahatelů vedoucí.
V roce 2003 dovršil Jan „Cahik“ Caha a Jiří „Rapan“ Rapouch 18 let. Absolvovali úspěšně kurz cvičitelů všestrannosti III. tř. ČOS a následně získali odbornost cvičitelů pobytu v přírodě III. tř. Tábor v tomto roce byl na téma „Indiáni na válečné stezce“. Přiblížil dětem život indiánů i těžkosti s osídlováním jejich území. Účast 36 dětí, 12 dospělých.
Rok 2004 „Život v pravěku“. Jako pomahatel přibyl z řad dětí Milan „Milda“ Spisar. Řady vedoucích rozšířil Petr Veigler z TJ Nemojany. Děti poznaly, jak důležitý byl oheň v pravěku. Celý týden museli oheň udržovat. A když jim vyhasl, musely se vydat na výpravu, najít jinou tlupu a oheň přinést zpět. Účast 34 dětí, 12 dospělých.
V roce 2005 proběhl tábor na téma „Život ve Starém Řecku“ aneb bohové musejí být šílení. Všichni dospělí byli řečtí bohové a ti pomáhali nebo škodili obyvatelům řeckých měst. Hry byly ovlivněny řeckými bájemi a pověstmi. Účast 31 dětí, 13 dospělých.
V průběhu let se z části změnil tým vedoucích i personálu. Od r. 2006 je tým beze změn pouze s nárůstkem dopívajících dětí do věku vedoucích. Rovněž od tohoto roku jsou tábory pořádané pod záštitou TJ Sokol Lhota.
Rok 2006 „Pán prstenů“. V zemi Mordor, v ohni hory osudu vytvořil temný pán Sauron v tajnosti vládnoucí prsten, aby ovládl všechny ostatní. Do toho prstenu vložil svou krutost a touhu vládnout světu. Prsten musí být zničen a s ním zničeno všechno zlo. Účast 36 dětí, 12 dospělých. Z řad dětí přechází mezi vedoucí Alžběta „Bjetka“ Cahová.
Rok 2007 „Agent 007“. Během celého týdne se zdolávaly různé simulované akce jako dohledání a ošetření lidí po teroristickém útoku, boj proti pašerákům zbraní, odhalení dealerů drog, boj proti narušitelům státu. Účast 38 dětí, 12 dospělých. Ilona Cahová vyškolena na zdravotníka zotavovacích akcí.
Rok 2008 „Hvězdné války“
Rok 2009 opět „Archeologové“
Rok 2010 „Osadníci na Divokém západě“
Ilona Cahová, Jan „Cahik“ Caha a Alžběta „Bjetka“ Cahová získali Certifikát zdravotníka zotavovacích akcí pro děti.
Rok 2011 „Vikingové“
Rok 2012 „Středověk“
Rok 2013 „Dobytí severního pólu“. Z řad dětí postupují do řad pomahatelů Patrik „Zouhy“ Zouhar, Libor Konečný a Zdenál Vlach.
Rok 2014 „Cestování časem“. Mezi vedoucí přibývá i Vojta Rapouch.
Tábory z let 2013, 2014 a 2015 popsal detailně Rapan ve svých článcích 2013, 2014, 2015 a také k nim existují fotodokumentace s popisky od Cahika (rok 2013, rok 2014, rok 2015).
Od roku 2016 se pořádání táborů přesunulo pod záštitu TJ Sokol Nemojany.